Site Overlay

Instalace fotovoltaiky

Rozhodli jste se pro pořízení ekologického zdroje energie a zajímá vás postup realizace? Přemýšlíte, jaké parametry zohlednit, abyste dosáhli maximální ekonomické úspory? V článku níže se dozvíte vše podstatné o instalaci fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům s odbornou firmou.

Prvním krokem je předrealizační konzultace, kterou by opravdu profesionální firma měla poskytnout zdarma. Probíhá tak, že proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb zákazníka. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.

Parametry, které budou klíčové pro maximální účinnost solární elektrárny, budou použité materiály, sklon a umístění panelů a také případné využití bateriového úložiště.

V případě solárních panelů se můžete setkat se třemi termíny: panely s polykrystalickými články, panely s monokrystalickými články a amorfní solární panely. V Česku na rodinných domech najdete nejčastěji monokrystaly.

Sklon panelů versus orientace střechy

Jak bylo zmíněno výše, tak umístění a sklon panelů na střeše také přispívají k maximální účinnosti solární elektrárny.

Menší důležitost hraje sklon panelů, lze je instalovat svisle i vodorovně. Optimální je mezi 20° až 50°, přičemž nejlepší efektivitu při celoročním provozu získáte se sklonem mezi 35° až 45°. Pokud nelze dosáhnout optimálního sklonu, není to zásadní problém, ztráta bude maximálně do 5 %.

Naproti tomu orientace střechy domu, na níž jsou solární panely umístěné, je klíčová. Směřování elektrárny na východ učiní panely nejefektivnější ráno. Maximalizaci večerní výroby elektrické energie zaručí panely orientované na západ. Během poledne a v průběhu dne poskytují nejvíce energie panely s jižní orientací.

Baterie ukládá energii na provoz domácnosti

Velký vliv na ekonomický provoz fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bude mít to, zda se rozhodnete pro využití bateriového úložiště či nikoli. Ať už zvolíte fyzickou, nebo virtuální baterii, obě vám umožní kumulovat přebytky energie, kterou využijete v době, kdy elektrárna energii nevyrábí (večer, v noci atd.)

Jedním z předpokladů připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě je splnění připojovacích podmínek, které musí rozvaděč elektroměru splňovat.

Instalace solární elektrárny na rodinný dům

Ale vraťme se k průběhu realizace. Poté, co je odsouhlasen rozpočet a technický návrh, probíhá zpracovaní projektové dokumentace a jednopólového schématu. Dalším krokem je podání žádosti o připojení mikrozdroje k příslušné distribuční síti. Souběžně se podává žádost o státní dotaci (veškerou administrativu vyřizuje realizační firma). Po schválení dotace, tedy v momentě, kdy má klient jistotu, že získá dotaci, nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 4 dny. Konkrétní doba realizace záleží na velikosti instalované elektrárny a technických podmínkách dané stavby. Po kompletní instalaci na střeše a elektro instalaci následuje revizní kontrola, jejímž výstupem je revizní zpráva. Následuje doložení revizní zprávy na distributora a vyřízení prvního paralelního připojení, tedy výměna elektroměru za 4Q.

Celkový počet panelů u rodinných domů dotovaných z programu Nová zelená úsporám je omezen maximálním výkonem 10 kWp. Počet použitých panelů, a tedy výkon FVE záleží na velikosti střechy, případně pozemku a individuálních požadavcích domácnosti, které se dají vyčíst z odběrových diagramů nebo z vyúčtovaní elektřiny.

Po předání díla spolupráce nekončí. Následuje vyplacení získané dotace a také záruční a pozáruční servis. Ten je spojený s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení.